Nový pekár týždňa a prvá vypadnutá finalistka. Také bolo britské kolo Pečie celé Slovensko.
Témou druhého kola bola Británia. Finalisti súťažili štandardne v troch výzvach a nemali to vôbec jednoduché.
Zadanie pre osobnú výzvu bol dvojfarebný battenberg. Súťažiaci znova dokázali, že farebné a chuťové kombinácie sú nekonečné. Výzva sa nezaobišla bez problémov.
Najviac sa potrápila Klárka, ktorá po prvom nepodarenom pokuse s cestom musela začať od znova. Tým stratila čas a svoje dielo nestihla pripraviť podľa zadania. Klárka síce svoj battenberg odovzdala do rúk poroty včas, ale nesplnila podmienku dvojfarebného cesta.
Pochvalu si zaslúžila napríklad Miška, ktorej battenberg očaril zdobením aj chuťou. Rovnako chuťovo zapôsobil aj kávový kúsok od Timi. Dankin battenberg si od Petry vyslúžil prívlastok „najkrajší“.
Mám sesternicu žijúcu v USA. Miluje zelený čaj s citrónom. Je zvykom na veľkú noc, že deti hľadajú vajíčka v tráve. Ona s deťmi sa týchto akcií zúčastňujú každý rok. Tento rok sa rozhodli prísť na Slovensko a tieto zvyky nám ukázať. Deti milujú mandle a tak som sa rozhodla, že im pripravím battenberg. Popri hľadaní vajíčok predsa potrebujú energiu. Kým deti budú hľadať v tráve poklady, my so sesternicou si pri šálke dobrého zeleného čaju dáme chutný dezert dochutení lemon curdom. Deťom ale nepovieme, že sme 1 vajíčko nechali u nás v rukách. Nech hľadajú. Ha! Šach mat!
Milujem zvláštne chute. Doma mám veľa rôznych druhov korenia – viac ako 50. Tieto som objavila, keď sa moji synovia rozhodli ísť študovať za kuchárov. V tomto battengergu je ukrytý pandan v podobe sirupu – voňavá rastlina, ktorú používajú najmä v juhovýchodnej a južnej Ázii na ochutenie.
Recept od Mišindel
čas prípravy: 2 hodiny
10 porcií
náročnosť: stredná
Tam, kde tento krásny koláčik vznikol má pitie čaju silnú tradíciu - veď všetci poznáme čaj o piatej. Ten môj som preto pomenovala príznačne “čaj PO piatej”, pretože v našej rodine je neskutočne ťažké stretnúť sa naraz a v konkrétny čas, keďže bývame všetci kus cesty od seba. Koláčik predstavuje pohodové nedeľné neskoré popoludnie v kruhu najbližších s dlhými debatami, dávno po tom ako je čaj vypitý a koláč dávno zjedený. V dekorovaní som sa inšpirovala starým čajovým porcelánom.
Smotanu s levanduľou varíme na miernom ohni, tesne pod bodom varu. Odstavíme a necháme luhovať, pokiaľ sa neupeče korpus. Scedíme a opäť zahrejeme. Horúcu smotanu vylejeme na čokoládu a necháme roztopiť. Keď čokoláda jemne povolí, pozvoľna premiešame a pridáme 2 kvapky fialového farbiva a vmiešame maslo. Prikryjeme natesno potravinárskou fóliou a necháme chladiť. Po vychladení, vyšľaháme ručným mixérom.
Použijeme nastaviteľný plech alebo použijeme plech s rozmermi 20 x 30 cm, ktorý vystelieme papierom na pečenie tak, že ho zložíme do obráteného písmena T, aby nám vytvoril hrádzu medzi cestami a zakrýval zároveň bočné steny plechu. Do samostatných misiek nasypeme tri KL levandule a tri KL čaju Earl Grey. Zalejeme vriacou vodou a necháme lúhovať aspoň 5 minút. Precedíme cez jemné sitko, alebo gázu, vyžmýkame a necháme chladiť. Olivový olej s kryštálovým cukrom vymiešame do jemnej peny. Postupne pridávame vajcia, žĺtok a vanilkovú pastu. Pridáme tvaroh a necháme vymiešať. Základ cesta si rozlejeme do dvoch nádob. Do prvej prilejeme vychladený levanduľový čaj, do druhej Earl Grey. Do levanduľového základu zľahka zapracujeme ½ hladkej múky (113 g) zmiešanú s práškom do pečiva, štvrťkou lyžičky soli a zvyškom sušenej levandule. Zafarbíme pár kvapkami gélového fialového farbiva. Do základu s Earl Grey zľahka zapracujeme zvyšok objemu hladkej múky a soli, zmiešanú s práškom do pečiva a preosiatým kakaom. Obe cestá vylejeme do pripravenej formy. Pečieme približne 45 minút na 170 °C. Po upečení vyberieme cestá z plechu a necháme vychladnúť na mriežke.
Korpusy spojíme levanduľovou ganache do vzoru šachovnice. Obtrieme po celom obvode. Zafarbený marcipán vyvaľkáme na tenký plát a zrežeme spodný okraj do roviny. Šachovnicu zarovnáme k spodnému okraju marcipánu a obalíme. Preložíme na servírovací podnos, zahladíme a dozdobíme bielkovou polevou, ktorú sme dofarbili.
Káva sa mi spája aj práve so Škótskom, kde som študovala na vysokej škole a každé ráno som začínala so šálkou kávy a neskôr ju popíjala na prednáškach.
Maslo s cukrom vyšľaháme s ručným mixérom na jemný krém. Postupne pridávame vajcia po jednom (zmes musí byť hladká, až potom pridáme druhé vajce). 140 g múky, mandľovej múky a prášok do pečiva preosejeme, zmiešame v miske a prisypeme k maslovej zmesi. Premiešame so stierkou. Cesto rozdelíme na dve rovnaké časti. V miske zmiešame 10 g múky, kakao a espresso kávu a pridáme k jednej polovici cesta. Do druhej polovice cesta pridáme instantnú kávu a premiešame. Cesto však nemiesime dlho, aby nebolo hutné. Formu 27 x 20 cm rozdelíme pomocou papiera na pečenie a alobalu na polovicu a vylejeme do nej cesto. Pečieme na 180 °C približne 25 - 30 minút.
Želatínu namočíme do studenej vody. Kávu so 100 g cukru zohrejeme na 40 °C. 35 g cukru a pektín zmiešame, prisypeme ku káve a privedieme k varu. Počkáme, kým zmes trošku vychladne a pridáme vyžmýkanú želatínu a premiešame. Nalejeme do misky, zakryjeme potravinárskou fóliou a necháme zatuhnúť v chladničke.
Vodu s cukrom skaramelizujeme na 190 °C. Smotanu s instantnou kávou zohrejeme na 80 °C (smotana nesmie vrieť) a následne pomaly prilievame za stáleho miešania ku karamelu a trošku povaríme. Následne prilejeme kondenzované mlieko a povaríme, kým zmes začne bublať a mierne zhustne. Odstavíme z ohňa, pridáme sódu bikarbónu, premiešame a ešte chvíľku povaríme. Odstavíme, nalejeme do misky, zakryjeme fóliou a necháme vychladnúť v chladničke. Po vychladnutí maslo izbovej teploty vyšľaháme približne 3 minúty, potom pridáme kávovú zmes a vyšľaháme do hladka.
Korpus necháme vychladnúť, nakrájame na 4 rovnaké pásiky o veľkosti 2 x 2 cm. Jeden plát natrieme kávovým maslovým krémom a spojíme ho s druhým. Na dva spojene korpusy znovu nanesieme kávový krém. Ďalší korpus natrieme krémom a spojíme s druhým a položíme na maslový krém. Vznikne nám 25 cm dlhý pás. Všetky 4 strany natrieme kávovým džemom a celý koláč obalíme v marcipáne, ktorý sme predtým na tenko vyvaľkali a zafarbili hnedou potravinárskou farbou. Dozdobíme kávovými zrnami, ktoré sme si vytvorili z temperovanej čokolády.
Posledný ročník na vysokej škole som študoval v Istanbule. Aj keď som mohol ísť študovať do Anglicka, vybral som si Turecko, lebo som vedel, že stráviť pár mesiacov Istanbule bude zážitok na celý život. A veru bol. Hneď prvý deň po príchode som sa nasťahoval do apartmánu a zistil som, že balkón má výhľad do blokovej záhrady. V nej rástli limetky, no najlepšie bolo, že hneď pri balkóne mi rástol figovník, a tak mi stačilo sa iba načiahnúť, a mal som čerstvú figu. Odvtedy to je pre mňa chuť Istanbulu, spolu so všetkými koreninami, ktoré voňali po celom meste a samozrejme kardamónom, ktorý som si pridával do kávy.
Rúru zohrejeme na 170 °C a plech vystelieme papierom na pečenie. Najskôr vyšľaháme cukor s maslom. Potom postupne po jednom pridaváme vajcia a mixujeme do jemnej hmoty. Následne pridáme zmiešanú múku, mandľovú múku a prášok do pečiva a jemne premiešame, aby sme nestratili objem. Cesto rozdelíme na polovicu. Do jednej pridáme trochu limetkovej farby, šťavu z pol limetky, limetkovú kôru a najemno nasekaný tymián. Do druhej polovice cesta pridáme farbivo claret, dužinu z čerstvých fíg a pomleté lyofilizované figy. Obe cestá dáme na plech rozdelený na polovicu a pečieme 20 - 25 minút.
V hrnci povaríme vodu, limetkovú šťavu a koreniny. Následne pridáme cukor zmiešaný s pektínom a necháme prevariť. Dáme schladiť. Upečené a vychladené cestá rozrežeme na pásiky o hrúbke 2 x 2 cm. Pásiky uložíme vedľa seba ako šachovnicu a jednotlivé hrany spojíme limetkovým džemom. Džem natrieme aj po stranách a dáme schladiť.
Medzi dvoma papiermi na pečenie vyvaľkáme marcipán, ktorý zafarbíme do fialovej farby, podľa farby fíg. Na tenko vyvaľkaný marcipán položíme korpus a celý ho obalíme a pritlačíme hrany.
Hotový koláč ozdobíme mesiačikmi limetky, vetvičkami tymiánu a guľočkami z figovej dužiny.
V 19. storočí na počesť svadby anglickej princeznej Victorie a princa Louisa Battenberga vznikol tento dezert a ja som sa ho rozhodol upiecť na počesť narodenia mojej krstnej dcérky, Emky. Preto som ho zafarbil do ružova, pretože je moja princezná.
Rúru predhrejeme na 180 °C a spodok plechu na battenberg vystelieme papierom na pečenie. Maslo vyšľaháme do peny s vanilínovým cukrom, cca 75 g cukru a žĺtky ručným mixérom. V robote vyšľaháme bielko so zvyšným cukrom do tuhého snehu. Do masla vmiešame opatrne stierkou tretinu snehu, preosejeme múky, a potom pridáme zvyšok snehu. Cesto rozdelíme na dve polovice, do jednej dáme cez sitko preosiate pomixované lyofilizované maliny a kvapku ružovej farby. Pečieme pri 180 °C cca 25 minút.
Medzitým z mrazených malín a cukru s pektínom uvaríme hustejší džem
Z pyré a cukru uvaríme coulis.
Marcipán medzi dvoma papiermi na pečenie rozvaľkáme na minimálny rozmer 20 x 30 cm a zarovnáme do pekného obdĺžnika.
Po vychladnutí korpusov, vykrojíme z každého dva pásy vo veľkosti 2 x 2 cm.
Následne ukladáme šachovito farebné korpusy na seba, ktoré z vnútorných strán obmažme malinovým džemom.
Poskladaný štvorcový korpus preložíme na vyvaľkaný a džemom potretý marcipán a obalíme ho v ňom. Ozdobíme mriežkou a malinami s mätou.
Tento koláčik som nikdy nerobila, takže to bola moja premiéra.
Múku preosejeme do misky. Pridáme mletú škoricu a sódu bikarbónu a metličkou poriadne premiešame. Do druhej misky nasypeme cukor a pridáme olej. Poriadne ich spolu rozšľaháme mixérom, kým nebude zmes hladká. Za šľahania po jednom pridávame vajcia a nakoniec pridáme kávovú lyžičku gélovej farby. K mokrej zmesi pridáme múkovú zmes a mixérom šľaháme do hladka. Mrkvu ošúpeme a nastrúhame na jemnou strúhadle. Ak by bola mrkva veľmi šťavnatá, tak ju vyžmýkame, pridáme do cesta a metličkou premiešame.
Žĺtky oddelíme od bielok. Do bielkov pridáme štipku soli a vyšľaháme tuhý sneh. Žĺtky vyšľaháme s cukrom do peny, a potom ku nim na nižších otáčkach zašľaháme vodu a olej. Potom postupne pridáme preosiatu múku zmiešanú s kakaom a práškom do pečiva, aby sme ju dobre rozmiešali. Na záver jemne vmiešame tuhý sneh z bielkov. Pripravíme plech o rozmere 29,5 cm x 20,5 cm. Alobalom a papierom na pečenie ho rozdelíme na dve polovice a do každej polovice nalejeme jedno cesto a dáme piecť do vyhriatej rúry na 170 °C. Po polhodine skontrolujeme obidve cestá špajdľou a ak je už jedno upečené, tak ho vyberieme a druhé dopečieme. Po upečení necháme poriadne vychladiť.
Jahody nakrájame, rozmixujeme, pridáme cukor zmiešaný s pektínom a nakoniec vodu. Rozvaríme, zredukujeme a dochutíme citrónovou šťavou.
Mrkvu ošúpeme a škrabkou nastrúhame tenučké plátky. Z vody a cukru urobíme rozvar. Varíme, kým teplota nebude 118 °C. Keď rozvar dosiahne požadovanú teplotu, tak v nej chvíľočku povaríme plátky mrkvy. Potom ich položíme na plech vystlaný papierom do rôznych tvarov. Dáme piecť na 5 minút do rúry vyhriatej na 200 °C. Počas pečenia mrkvu sledujeme, lebo sa rýchlo môže pripáliť. Po upečení necháme vychladnúť. Vychladnuté korpusy pomocou pravítka nakrájame na 2 pásiky tak, aby každý pásik mal rozmer štvorcu (2 x 2cm) a dĺžku 25 cm. Korpusy potrieme jahodovým džemom na všetkých stranách a zlepíme ich šachovnicovo dokopy. Potrieme džemom aj vrch a boky zlepených korpusov. Marcipán zafarbíme na oranžovo, rozvaľkáme a zabalíme doň spojené korpusy. Marcipán, ktorý ostane zafarbíme na čierno a urobíme z neho ružičky zo silikónovej formy. Vrch battenbergu ozdobíme čiernymi ružičkami, jedlým zlatom a mrkvovými pásikmi.
Mám jednu kamarátku Lucku, s ktorou sme sa spoznali, keď mal môj malý synček asi 7 mesiacov. Obe sme kočíkovali deti, ktoré zle spávali. Úplne náhodou som objavila jednu kaviareň... a tam sedela Lucia s kočíkom a evidentne si užívala svoju malú chvíľku pokoja s teplou kávou, keď jej Olinko zaspinkal. A ani neviem ako, dali sme sa do reči a odvtedy sa spolu kamarátime a aj naše deti. No a raz nás Lucka pozvala na obed, tak som vymyslela tento obyčajno-neobyčajný recept. A Lucke a jej mužovi chutil, tak jej ho občas pre radosť upečiem.
Vyšľaháme maslo s cukrom. Šľaháme, až kým zmes nie je krásne nadýchaná. Následne po jednom pridávame vajcia. Každé jedno najskôr poriadne zašľaháme, až potom pridáme ďalšie. V druhej miske zmiešame samokypriacu múku s mandľovou múkou a túto zmes v niekoľkých častiach zašľaháme do maslovej zmesi. Výslednú zmes (podľa váhy) rozdelíme na 2 rovnaké časti. Do jednej časti pridáme nadrobno nasekanú pomarančovú kôru (musí byť nasekaná naozaj na drobné časti, aby sa nám korpus pri krájaní netrhal) a pomarančovú vodu. 10 g sušených malín rozomelieme v mlynčeku na kávu na prach. Následne ich v malej miske zmiešame s 1 PL plnotučného mlieka a pridáme do druhej polovice cesta. Zvyšok malín (20 g) pomrvíme na drobné kúsky (opäť platí to isté, ako pri pomarančovej kôre) a pridáme do cesta. Korpusy prenesieme do battenbergovej formy (alebo do obdĺžnikovej formy dlhej cca 20 - 30 cm), uhladíme povrch. Pečieme na 180 °C horný-dolný ohrev, cca pol hodinu.
Do hrnca s nepriľnavým dnom vložíme rebarboru s vodou a 50 g cukru. Povaríme, pokiaľ rebarbora nemá štruktúru džemu. Rozmixujeme ponorným mixérom. Následne pridáme pektín zmiešaný so zvyšným cukrom. Chvíľu povaríme. Prikryjeme natesno potravinovou fóliou a necháme vychladiť. Ideálne je džem pripraviť deň dopredu.
Vychladnuté korpusy zrežeme tak, aby mali požadovaný rozmer 2 x 2 cm (dĺžka je cca 25 cm). Následne poskladáme korpusy k sebe, spájame ich ku sebe džemom, ktorým potrieme celé plochy. Korpusy ku sebe prikladáme tak, aby nám vytvorili šachovnicový vzor. Medzi dvoma papiermi na pečenie rozvaľkáme marcipán a obalíme v ňom celý battenberg cake. Ľubovoľne ozdobíme povrch.
Ďalšou výzvou v tejto súťaži je battenberg. Ja som ho poňala špecificky a spojila som s ním nášho obľúbeného opitého Izidora, ktorý nesmie chýbať na veľkonočnom stole a vznikol Rumiberg. Orechové zákusky mám rada od malička a v spojení s rumom, ktorého pravú chuť som „spoznala“ v časoch, keď sme pracovali v Karibiku kde prakticky „tečie potokom“, sa nemôže predsa nič pokaziť.
Rúru dáme vyhriať na 180 °C. Maslo spolu s cukrom vyšľaháme do peny. Do peny postupne po jednom pridávame vajcia - ďalšie pridáme, až keď je predchádzajúce poriadne zašľahané. Do takto vyšľahanej zmesi pridáme preosiatu zmes hladkej múky, mandľovej múky a prášku do pečiva.
Cesto rozdelíme na 2 časti, do prvej polovice pridáme orechy a premiešame. Do druhej polovice pridáme kakao a taktiež zapracujeme do cesta.
Kým sa cesto upečie, tak uvaríme žĺtkový krém. Asi 2/3 mlieka dáme variť spolu s cukrom v hrnci. Do zvyšného mlieka pridáme žĺtok, pudingový prášok, kakao a poriadne rozmiešame. Do vriaceho mlieka pridáme žĺtkovú zmes a uvaríme hustý puding, ktorý necháme vychladnúť. Do vychladnutého krému postupne zašľaháme maslo izbovej teploty.
Pripravíme orechovú plnku a to tak, že zmiešame všetky suroviny. Takto spojené suroviny poriadne rozmixujeme ponorným mixérom na jemný krém.
Vychladnuté orechové a kakaové cesto si rozrežeme na pásy široké 2 x 2 cm a dlhé 25 cm. Cesto uložíme šachovnicovo a natrieme ho z každej strany orechovým krémom. Marcipán zafarbíme kakaom na svetlo hnedú farbu a vyvaľkáme na tenko na rozmer, v ktorom obalíme náš rumiberg. Dozdobíme podľa vlastnej fantázie čokoládovým krémom. Čokoládu vytemperujeme. Zahrejeme ju na 45 °C, následne schladíme na 27 °C a opätovne zahrejme na 30 °C. Z čokolády pripravíme mini ozdôbky.
Tento recept bol pre mňa novinkou a vôbec to nie je moja šálka kávy. Marcipán nemám vôbec rada. Ani jeho chuť a ani prácu s ním. Preto som sa rozhodla pripraviť tento recept v takom šate, ktorý vôbec nie je pre mňa. Z tohto dôvodu som vybrala ružovú farbu, ktorú neznášam. Rovnako si z detstva pamätám ako som nemala rada višne, boli kyslé a stále ich mamka zavárala s kôstkami. Bolo mi z toho zle. No a po maku spím ako Šípková Ruženka. Teda tento recept, a v takomto šate, by odo mňa nikto nečakal. Toto je tá pravá výzva pre mňa. Chuťovo aj vzhľadom.
Žĺtky vymiešame do peny spolu s cukrom. Potom pridáme olej, vodu, vanilkový cukor, múku a prášok do pečiva. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh a opatrne vmiešame do cesta. Cesto rozdelíme na dve rovnaké polovice. Do prvej vmiešame mak. Do druhej vmiešame potravinársku farbu a višne obalené v práškovom cukre. Cestá vylejeme do vymastených a múkou vysypaných obdĺžnikových foriem. Pečieme na 180 °C približne 30 minút.
Medzitým pripravíme krém. Maslo vyšľaháme do peny s cukrom. Bielu čokoládu so smotanou rozpustíme vo vodnom kúpeli a mierne vychladenú prilejeme k maslu. Na záver prišľaháme mascarpone, krémový syr, citrónovú kôru a šťavu.
Vychladené korpusy narežeme na kvádre 2 x 2 x 25 cm. Zlepíme ich šachovnicovo s krémom. Vzniknutý kváder obtrieme krémom a obalíme v rozvaľkanom marcipáne, ktorý sme si zafarbili potravinárskym farbivom a vytvorili mramorový efekt. Ozdobíme zvyšným krémom, višňami a podrvenými lyofilizovanými višňami, makom a mätou.
Ak by som si mal vybrať dve chute, ktoré ma charakterizujú boli by to maliny a pistácie. Pridajme k tomu experiment s ružou a máme dezert, ktorý nečakane ohúril všetkých mojich blízkych. Jej typická chuť každému pripomína niečo iné. Niekomu starú babkinu voňavku, druhému vôňu Vatikánskeho ruženca.Toto som ja: experimenty, nečakané chute a netradičné recepty.
Rúru vyhrejeme na 170 °C a pripravíme polohovateľný ráfik s rozmermi 30 x 20 cm, ktorý pozdĺžne rozdelíme na dve polovice. Zmäknuté maslo vyšľaháme s cukrom do peny. Pridáme celé vajcia a preosejeme múku zmiešanú s práškom do pečiva. Vymiešame cesto, ktoré rozdelíme na dve polovice. Do jednej polovice zamiešame mlieko, ružový extrakt a ružové farbivo. Do druhej polovice pridáme mlieko, pistáciovú pastu a zelené farbivo. Cesto rozotrieme do ráfika a dáme piecť do rúry na 12 – 16 minút. Z upečených ciest vyrežeme z každého po dva hranoly s dĺžkou cca 25 cm a s obsahom 2 x 2 centimetre.
K malinám pridáme zmes cukru a pektínu a dáme variť. Potom odstavíme, rozmixujeme ponorným mixérom a prepasírujeme. Vrátime nad plameň a ešte chvíľu redukujeme, kým džem nezhustne. Odstavíme a necháme vychladnúť. Hranu ružového cesta potrieme pripraveným džemom a prilepíme pistáciové cesto. Vrchnú časť týchto hranolov opäť potrieme džemom. Na pistáciový hranol položíme plát ružový a opäť potrieme džemom. Prilepíme pistáciový plát. Vznikne nám šachovnicový vzor. Celý veľký hranol potrieme džemom. Marcipán si rozvaľkáme na veľkosť hranola. Hranol položíme na marcipán a obalíme ho. Marcipánom obalíme aj kraje battenbergu.
Ruby čokoládu nalámeme a zalejeme ju horúcou smotanou. Necháme roztopiť a rozmiešame. Pripravenú ganache vložíme do cukrárskeho vrecka a necháme zachladiť. Battenberg zdobíme ganache, pistáciami, pukmi ruže a lyofilizovanými malinami.
Už ako malá som milovala dejepis, chcela som sa stať archeologičkou. S pribúdajúcimi rokmi filmy a dokumenty s nádychom histórie. Prečo som začala práve s dejinami? Je fascinujúce, že pred viac ako storočím niekto príde s nápadom upiecť, zostaviť dezert, a ten sa uchová priam v pôvodnej nielen podobe, ale aj chuti. Musím sa sama priznať, že je vážne dobrý. Tak som sa rozhodla, že v druhom kole vám predstavím moju vlastnú verziu, a viac vám o ňom neprezradím, možno práve jeho chuť vás primkne k tomu, aby ste sa sami vzdelali.
Maslo vymiešame s cukrom, pridáme vajcia a postupne múku s práškom do pečiva a citrónový extrakt. Cesto rozdelíme na 2 polovice. Do jednej pridáme kôru a šťavu z 1 citróna a žltú farbu a do druhej polovice kôru a šťavu z 2 limetiek a mak. Dáme do duálnej formy a pečieme pri teplote 190 °C asi 15 – 20 minút. Po vychladnutí si narežeme 2 a 2 pásiky z každého cesta o rozmeroch 2 x 2 cm.
Medzitým dáme do hrnca cukor, šťavu a kôru z 2 limetiek, šľahačkovú smotanu a vajcia. Varíme nad parou, stále premiešavame do teploty 82 °C. Stiahneme, pridáme želatínovú masu, premiešame a necháme vychladnúť.
Zmäknuté maslo vymiešame s práškovým cukrom, pridáme limetkový curd a postupne šľahačkovú smotanu (ak sa nám to zdá byť prituhé). Krémom potrieme iba vnútorné strany každého pásika, ktoré k sebe na striedačku pritlačíme a vytvoríme tak efekt šachovnice. Vyvaľkáme marcipán na približne potrebný rozmer, na stred položíme zlepené 4 pásiky z cesta, zvonku ich natrieme limetkovým curdom a zabalíme doň.
Zdobíme podľa vlastnej fantázie. Môžeme napríklad celý mak zapracovať valcom do samotného marcipánu. Potom hladkou špičkou o priemere 0,5 cm po zmiešaní limetkového curdu a vyšľahanej šľahačky urobíme na striedačku väčšie a menšie jamky, ktoré môžeme poprehlbovať a naplniť curdom. Na záver dozdobíme plátkami sušenej limetky.